Juraj Kohút

Kazateľ zboru CB Trnava

Najnovšie kázne tohto kazateľa:
nedeľa, 28. január 2018
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Deuteronómium 31:11-12
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 23 minút
Ako si to Boh predstavoval, keď volal svoj ľud do svojej blízkosti na bohoslužobnom mieste? Čo praktické z toho pre nás plynie?
nedeľa, 21. január 2018
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Evanjelium podľa Lukáša 19:1-10
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 27 minút
Spoločnosťou bol vnímaný ako človek bez charakteru. Napriek tomu sa mu podarilo niečo nevídané. Zachej zachránil svoju domácnosť. Hrozbou v jeho rodine nebol prírodný živel, tragické nešťastie, privysoký úver, či iný ľudský nepriateľ. Stále prítomným ničivým faktorom bola jeho vlastná disfunkčná osobnosť. On sám. Faktor, ktorý je v nejakej forme vlastný každému z nás. Aké riešenie sa Zachejovi naskytlo?
nedeľa, 07. január 2018
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Genezis 42-44
Dĺžka: 26 minút
Trvalo to roky, kým Jozef dokázal prestať myslieť na to, čo mu spravili. No teraz sa znova stretli. Prišli až do Egypta. Jeho bratia. Tentokrát oni potrebovali pomoc od neho. Namiesto lacnej pomsty, či slepého odpustenia, sa Jozef rozhodol podrobiť nič netušiacich bratov skúške. Skúške, akej sme vystavovaní aj my. Obstoja?
nedeľa, 24. december 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 2:1-12
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 24 minút
Vianoce sú príjemné, ale aj stresujúce. Prvé Vianoce podobne. S jedným zásadným rozdielom. Radosťou nebola Vianočná atmosféra a hrozbou nebol predvianočný zhon, zvýšené výdavky, ani pobyt s blízkymi, či ich absencia. Radosť ale aj strach vyvolávala samotná podstata Vianoc - dieťa narodené v Betleheme. Prečo to bolo tak? A čo to hovorí aj o našom srdci? (časť 2)
nedeľa, 17. december 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 2:13-20
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 26 minút
Vianoce sú príjemné, ale aj stresujúce. Prvé Vianoce podobne. S jedným zásadným rozdielom. Radosťou nebola Vianočná atmosféra a hrozbou nebol predvianočný zhon, zvýšené výdavky, ani pobyt s blízkymi, či ich absencia. Radosť ale aj strach vyvolávala samotná podstata Vianoc - dieťa narodené v Betleheme. Prečo to bolo tak? A čo to hovorí aj o našom srdci? (časť 1)
nedeľa, 03. december 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Genezis 40-41
Dĺžka: 25 minút
Z uväzneného otroka sa na prekvapenie všetkých stáva "princ" Egyptskej ríše. Boh sa však postaral, aby toto nebol len príbeh izolovaného jednotlivca, ale v istom zmysle aj všetkých, ktorí podobne ako Jozef majú otvorené srdce a chcú hľadať Boha.
nedeľa, 01. október 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Genezis 37
Dĺžka: 32 minút
Príbeh sa začína. Mladí Jozef ma veľké sny, o niečo menšiu rozvahu a hlavne rodinu s mnohými chybami. Jeho najbližší ho zrádzajú a on putuje do otroctva. Zdá sa, že aj Boh sa na neho "vykašľal". Veľké nádeje vystriedalo veľké zúfalstvo. Stav, ktorí mnohí z nás poznajú. Ako čítať ťažkú realitu života? Má Boh s nami predsa nejaký dobrý zámer? Je vôbec?
nedeľa, 17. september 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Evanjelium podľa Jána 8:31-36 & Evanjelium podľa Marka 7:7-9
Dĺžka: 34 minút
Ako môžeme poznať základné pravdy o Bohu a živote? To, je ďalšia zo série otázok, s ktorými sa borili ľudia 16. storočia. Hlavne tí, ktorí sa odmietali zmieriť s absurdnosťami svojej doby. A spoločnosť sa navždy zmenila. To, ako si na túto otázku odpovieme aj my dnes, určuje v našich životoch ale aj spoločnosti oveľa viac, ako sa väčšina z nás pravdepodobne nazdáva. Takže, ako to je?
nedeľa, 10. september 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Evanjelium podľa Jána 8:32
Dĺžka: 30 minút
Koniec stredoveku je nám vzdialený niekoľko storočí. Ale otázky, ktoré sa stále viac vkrádali do myslí ľudí a nakoniec spustili proces zvaný Reformácia, zostávajú rovnaké aj dnes. Je pravda naozaj dôležitá? Má zmysel sa kvôli nej namáhať, či dokonca riskovať konflikt s najväčšími silami doby?
nedeľa, 03. september 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Evanjelium podľa Lukáša 2:41-52
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 15 minút
Je typické, že deti radi utekajú zo školy domov, od učenia k zábave. Avšak 12-ročný Ježiš naopak uniká pozornosti rodičov, lebo chce byť na mieste, kde sa dá niečomu priučiť. Pohľad na túto udalosť chce byť motivačným impulzom na začiatku školského roka. Všetci sa potrebujeme učiť - vedome vyhľadávať správne miesta, vystavovať sa novým pohľadom a nebáť sa veľkých otázok.
nedeľa, 25. jún 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: List Títovi 2:14
Dĺžka: 34 minút
Žijeme v globálnom svete s množstvom rôznych náboženstiev. Hovoria najväčšie náboženstvá o tom istom? To isté? Čo je na kresťanstve jedinečné?
nedeľa, 28. máj 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Prvý list Korinťanom 12:1-11
Dĺžka: 32 minút
"Je ako vietor." Aj takýmto spôsobom Ježiš približuje osobu a pôsobenie Ducha Svätého. Ako sa teda prejavuje? Čo sú jeho dary? A ako môžeme vytvárať predpoklady pre to, že budeme zažívať, čo najviac z jeho krásy a moci?
nedeľa, 21. máj 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Evanjelium podľa Jána 14:16-17
Dĺžka: 27 minút
O Duchu Svätom sa medzi kresťanmi často hovorí. Kto to je? Kde je? Čo robí? Dá sa ho vnímať?
nedeľa, 14. máj 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: List Hebrejom 12:15-17 & Genezis 25:27-27:41
Dĺžka: 31 minút
"Ak v živote niečo ľutujem, tak je to to, že niektorým veciam som nepripísal takú hodnotu, akú aktuálne vidím, že majú. Zdá sa, že niektoré veci som precenil, niektoré zase podcenil." Ézav, Jákobov brat, sa dopustil rovnakého omyl. Hodnotu niektorých vecí povýšil, inými pohrdol. Len s odstupom času zistil, ako veľmi zle odhadol, na čom naozaj záleží. Ako sa na hodnoty života pozerať? Je možné nadobudnúť konečnú perspektívu?
nedeľa, 30. apríl 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Genezis 32:2-33:11
Dĺžka: 45 minút
Po 20 rokoch Jákob podstupuje dlhú a riskantnú cestu domov. Čelí pri tom očakávanej aj úplne prekvapujúcej komplikácii. Ako sa s nimi vysporiada? Podarí sa mu prísť na miesto, po ktorom vždy túžil? Ako nám jeho putovanie pomáha rozumieť ceste nášho života? Kde je náš domov - miesto, kam patríme, miesto, kde sa cítime naozaj slobodní a milovaní? Ako sa k nemu dopracovať?
nedeľa, 23. apríl 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Genezis 29:1-30:43
Dĺžka: 36 minút
Jákob pokračuje vo svojej ceste za životným naplnením. Stretáva životnú lásku, zakladá rodinu a finančne sa rozmáha. Má všetko, čo by sme si pri úspešnom človeku danej doby vedeli predstaviť. Sú tieto veci dostatočnou odpoveďou na najhlbšie potreby ľudského srdca? Dostaví sa stav spokojnosti a naplnenia?
nedeľa, 16. apríl 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 27:62-28:20 & Prvý list Korinťanom 15:13-20
Dĺžka: 26 minút
Veľká noc nesie so sebou príbeh. Ježiš bol ukrižovaný a pochovaný. Avšak ženy našli hrob na tretí deň prázdny. Rôzni ľudia tvrdili, že videli vzkrieseného Krista. Následne boli ochotní pre toto presvedčenie trpieť aj zomrieť. Čo je najlepším, ak nie jediným racionálnym vysvetlením týchto historických faktov? (Ospravedlňujeme sa za zhoršenú kvalitu audio záznamu spôsobenú technickým problémom. Použité vizualizácie boli prevzaté z nasledovného videa: youtu.be/fwXx_EQuQdQ)
nedeľa, 09. apríl 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Evanjelium podľa Lukáša 19:41-45
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 27 minút
Keď dospelý človek plače, vyvoláva to otázky. Ešte viac, ak sa jedná o muža. Týždeň pred Veľkonočnými udalosťami Ježiš zaplakal pri pohľade na Jeruzalem. Prečo? Premkla ho slabosť? Či tu ide o niečo iné? Čo to hovorí o jeho srdci? O Veľkej noci? O nás ľuďoch? Jedno je isté, nie je to prejav zúfalstva. Ježiš odvážne pokračuje ďalej,... dokonca až k nám.
nedeľa, 26. marec 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Genezis 28:10-22
Dĺžka: 33 minút
Jákob sa ocitá v nepríjemnom bode svojej existencie - nemá nič, len kontroverznú minulosť a otáznu budúcnosť. A práve na tomto mieste, ktoré nie je vzdialené nikomu z nás, zažíva veľké prekvapenie - sen. Otvára sa mu nová perspektíva na život a dáva sa mu poznávať sám Stvoriteľ života. Zaskočený Jákob konštatuje, že sa ocitol na mieste, kde sa stretáva nebo so zemou. Existuje také miesto aj pre nás? Kde?
nedeľa, 19. marec 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Genezis 27:1-46
Dĺžka: 39 minút
V tejto epizóde stretávame Jákoba v troch polohách: ako úspešného lišiaka, odhaleného podvodníka a napokon ako vyhnanca. Jedno sa však nezmenilo - od začiatku do konca išiel za svojim cieľom: za požehnaním. Nechcel svoj život prežiť ako človek "druhej kategórie". Prečo na požehnaní tak záleží? Ako o život požehnania bojujeme aj my? A ako je možné ho naozaj obrdžať?
nedeľa, 12. marec 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 7:24-27
Dĺžka: 28 minút
Dnešná otázka pokračuje tam, kde skončila tá predchádzajúca – pri Knihe kníh: Bibliou, a teda konkrétne tým, či jej môžeme veriť. O Biblii sa toho totižto už veľa narozprávalo a ľudia často majú pochynosti o jej dôveryhodnosti. Dá sa vôbec takejto starej knihe veriť? Keďže toto je tak veľká téma, prvá časť tejto kázne bola na predchádzajúcej Rodinnej bohoslužbe 12. februára 2017.
nedeľa, 05. marec 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Genezis 25:19-26
Dĺžka: 22 minút
Úvod do príbehu jednej z najkontroverznejších postáv Biblie.
nedeľa, 26. február 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 28:16-20
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 41 minút
Každý jednotlivec aj organizácia je niečím definovaná. Vzťahmi, záujmami, činnosťami, potrebami, nejakým poslaním,... Cirkev a každý z nás tak isto. Na záver Matúšovho evanjelia Ježiš predkladá skupine svojich nasledovníkov víziu - víziu toho, čo chce vidieť, aby sa práve skrze nich a s nimi vo svete udialo. Je to obrovský projekt - poslanie, do ktorého sme prizvaní aj my všetci. Okrem iného je toto poslanie "miestom", kde môžeme zažívať realitu živého Ježiša.
nedeľa, 12. február 2017
Kazateľ: Juraj Kohút
Dĺžka: 28 minút
Dnešná otázka sa zaoberá Knihou kníh: Biblou, a teda konkrétne tým, či jej môžeme veriť. O Biblii sa toho totižto už veľa narozprávalo a ľudia často majú pochynosti o jej dôveryhodnosti. Dá sa vôbec takejto starej knihe veriť? Keďže toto je tak veľká téma, pokračovanie tejto kázne bude na najbližšej Rodinnej bohoslužbe 12. marca 2017.
nedeľa, 25. december 2016
Kazateľ: Juraj Kohút
Oddiel: Evanjelium podľa Lukáša 1:26-2:38
Dĺžka: 20 minút
Kto je ten Ježiš, ktorého narodenie sa na Vianoce oslavuje? Evanjeliový príbeh ho nepredstavuje ako učiteľa, proroka, či liečiteľa, ale ako niekoho oveľa väčšieho - ako Syna Božieho, Krista Pána a Spasiteľa. Aké dôvody mali prví prijímatelia týchto správ na to, aby tomu uverili?