Príď kráľovstvo tvoje! Audio:stiahnuť

Príď kráľovstvo tvoje!

feb 2024 - jún 2024
Kázne v tejto sérií
nedeľa, 23. jún 2024
Kazateľ: Miroslav Balala
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 7:24-29
Dĺžka: 30 minút
Kto z nás už staval dom? Dnes si všetci nasadíme prilby a vydáme sa na stavbu. Prehliadneme si dva domy, ktoré stavajú muži v závere kázne na hore. Nebude to však nové bývanie s Vladom Voštinárom, pretože Ježiš nás vedie na oveľa detailnejšiu prehliadku. Každý dom sa totiž dá nastylovať dobre pre oko kupujúceho. Avšak to, ako sa v takom dome žije a aký je odolný, sa odhalí až časom. S Ježišom si teda prehliadneme tieto domy podrobne – ich základy, skúšky statiky a odolnosť. Poďme teda na stavby.
nedeľa, 09. jún 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 7:12-23
Dĺžka: 34 minút
Ježiš toho už povedal veľa, otázkou však je, čo s tým spravíme my. Ako zareagujeme na jeho slová? Keď zostúpime dole z vrchu, na ktorom sme počuli túto jeho kázeň, čelíme otázke: ktorým smerom sa vydáme?
nedeľa, 02. jún 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 7:7-11
Dĺžka: 32 minút
Predstav si, že by Aladinova čarovná lampa bola skutočná – pošúchaš ju a džin ti splní akékoľvek tvoje prianie. O čokoľvek ho poprosíš, to dostaneš. Ako by vyzeral tvoj život? Aké by to bolo, keby sa ti všetko splnilo? Na prvý pohľad sa môže zdať, že také niečo hovorí aj Ježiš svojim učeníkom: „Proste a dostanete, hľadajte a nájdete, klopte a otvorí sa vám.“ Žiadne podmienky, žiadne pravidlá. Na prvé počutie to znie lákavo, ale aj falošne. Vieme však, že svet tak nefunguje. Tak ako to teda Ježiš myslel s vytrvalosťou v modlitbe?
nedeľa, 19. máj 2024
Kazateľ: Dominik Svitel
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 7:1-6
Dĺžka: 21 minút
A keď sa súdime navzájom tak si potrebujeme uvedomiť že my tiež budeme súdení. Nemôžem kázať vodu a piť víno to nikto nepríjme. Ale ak chcem pomôcť druhému, potrebujem nechať Ježiša aby on mne najprv pomohol.
nedeľa, 12. máj 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 6:19-34
Dĺžka: 41 minút
Či sme finančne zahojení, alebo trieme núdzu, nikto z nás nie je v bezpečí pred peniazmi. Ako ich nadbytok, tak aj ich nedostatok, môžu byť ohrozením pre naše srdce.
nedeľa, 05. máj 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 6:9-15
Dĺžka: 47 minút
Ako sa modlia nasledovníci Ježiša? So zdvihnutou hlavou ku svojmu nebeskému Otcovi a s otvorenými rukami ku svojmu núdznemu blížnemu.
nedeľa, 21. apríl 2024
Kazateľ: Miroslav Balala
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 6:1-18
Dĺžka: 51 minút
O akú slávu nám ide? Ježiš v tejto časti kázni na vrchu hovorí o spravodlivých činoch: dávaní, modlitbe a pôste a ide pri nich až do hĺbky srdca svojich poslucháčov. Skúmajme teda, prečo a ako môžeme žiariť vo svete bez očakávania ľudskej pochvaly, ale s túžbou, aby bol oslávený náš nebeský Otec.
nedeľa, 14. apríl 2024
Kazateľ: Graham Baynon
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:38-48
Dĺžka: 31 minút
Splývate s okolím, alebo vyzeráte inak? Ježiš nás vyzýva, aby sme "vytŕčali", aby sme boli svetlom sveta. Ľudia budú priťahovaní, uvidia niečo iné. Možno to nepochopia. Možno si budú myslieť, že ste čudní. To by bolo dobré. Pretože ste ako Ježiš.
nedeľa, 07. apríl 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:33-37
Dĺžka: 27 minút
Predstav si, keby všetci ľudia na svete jeden deň hovorili pravdu. Ako by vyzerala predvolebná diskusia bez klamstiev, kde kandidáti hovoria pravdu a či si naozaj myslia. Ako by vyzeralo randenie bez faloše a pretvárok? Alebo poistné podmienky bez skrytých "háčikov" a prekvapení? Nebol by život v takom svete lepší? Jednoduchší? Vo svojej najznámejšej kázni Ježiš opisuje obyvateľov nebeského kráľovstva a konkrétne to, ako majú byť známi svojou pravdivou a spoľahlivou rečou, a aj takto reprezentovať a odzrkadľovať svojho veľkého Kráľa.
nedeľa, 17. marec 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:27-32
Dĺžka: 32 minút
Najlepšia cirkev je taká, ktorá je plná bezočivých ľudí, čo majú ľavé ruky. Kiež by práve taký bol náš zbor: celý ľavý. A bezočivý. Lebo tak nejak si Ježiš predstavuje svojich verných nasledovníkov: ľudí, ktorým chýbajú pravé ruky a jedno oko. Pretože to sú ľudia, ktorí berú čistotu a vernosť smrteľne vážne.
nedeľa, 10. marec 2024
Kazateľ: Dominik Svitel
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:21-26
Dĺžka: 28 minút
S Ježišovým príchodom sa priblížilo aj jeho kráľovstvo. Ježiš hovorí že keď ho chceme uctievať a zažívať jeho kráľovstvo, potrebujeme byť zmierení nielen s Bohom ale aj s bratom.
nedeľa, 03. marec 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:17-20
Dĺžka: 30 minút
Akým zákonom sa vo svojom živote riadiš? V dnešnej kázni budeme hovoriť o zákone, podľa ktorého sa žije v kráľovstve, ktoré Ježiš ohlasoval a priniesol. Uvidíme, podľa akého vnútorného zákona funguje toto kráľovstvo.
nedeľa, 25. február 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:13-16
Dĺžka: 32 minút
Dobré jedlo musí dobre chutiť, aj dobre vyzerať. Jedno bez druhého nestačí. Jedno bez druhého je vlastne celkom zbytočné! Keď sa Ježiš snažil svojim nasledovníkom vysvetliť, ako má vyzerať jeho kráľovstvo, ktoré prišiel ohlasovať, a ktoré prinášal – tak ho opísal cez naše zmysly: cez chuť a zrak. Dnes v Matúšom evanjeliu uvidíme to, ako má chutiť a vyzerať život, ktorý odráža túto dobrú správu, toto evanjelium, o kráľovstve, ktoré Ježiš ohlasuje.
nedeľa, 18. február 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:3-12
Dĺžka: 29 minút
Hneď v úvode Ježišovho manifestu o nebeskom kráľovstve čítame o tom, pre koho je toto kráľovstvo – kto môže byť jeho občanom, kto je pozvaný doň vstúpiť? Vidíme, že to nie sú žiadni uhladení ľudia, z ktorých srší sebavedomie. Akoby Ježiš vlastne hovoril, že táto nová spoločnosť nie je pre tých najlepších, pre smotánku, najvyššie kruhy spoločnosti, ale pre tých najslabších, pre niktošov, pre tých na samom spodku spoločnosti. A to je dobrá správa pre teba aj mňa – pretože to znamená, že snáď je v Ježišovom kráľovstve miesto aj pre nás.
nedeľa, 11. február 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:1-1:2
Dĺžka: 41 minút
Čo tá vidina dobrého, za ktorou sa náhliš? Ako by vyzeral dobrý život podľa teba? V tejto novej série kázní sa budeme pozerať na Ježišovu predstavu o dobrom živote. O živote, ktorý on sám prináša do nášho sveta a do našich životov. Budeme sa spoločne ponárať do 3 kapitol z Matúšovho evanjelia, ktoré sú taktiež známe ako aj „Kázeň na vrchu“. Jedná sa snáď o najznámejšiu kázeň na svete, ktorej časti sú známe aj tým najnenáboženským ľuďom. Ako teda vyzerá Ježišova predstava o dobrom živote?