Filtruj podľa:
nedeľa, 09. jún 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 7:12-23
Dĺžka: 34 minút
Ježiš toho už povedal veľa, otázkou však je, čo s tým spravíme my. Ako zareagujeme na jeho slová? Keď zostúpime dole z vrchu, na ktorom sme počuli túto jeho kázeň, čelíme otázke: ktorým smerom sa vydáme?
nedeľa, 02. jún 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 7:7-11
Dĺžka: 32 minút
Predstav si, že by Aladinova čarovná lampa bola skutočná – pošúchaš ju a džin ti splní akékoľvek tvoje prianie. O čokoľvek ho poprosíš, to dostaneš. Ako by vyzeral tvoj život? Aké by to bolo, keby sa ti všetko splnilo? Na prvý pohľad sa môže zdať, že také niečo hovorí aj Ježiš svojim učeníkom: „Proste a dostanete, hľadajte a nájdete, klopte a otvorí sa vám.“ Žiadne podmienky, žiadne pravidlá. Na prvé počutie to znie lákavo, ale aj falošne. Vieme však, že svet tak nefunguje. Tak ako to teda Ježiš myslel s vytrvalosťou v modlitbe?
nedeľa, 19. máj 2024
Kazateľ: Dominik Svitel
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 7:1-6
Dĺžka: 21 minút
A keď sa súdime navzájom tak si potrebujeme uvedomiť že my tiež budeme súdení. Nemôžem kázať vodu a piť víno to nikto nepríjme. Ale ak chcem pomôcť druhému, potrebujem nechať Ježiša aby on mne najprv pomohol.
nedeľa, 12. máj 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 6:19-34
Dĺžka: 41 minút
Či sme finančne zahojení, alebo trieme núdzu, nikto z nás nie je v bezpečí pred peniazmi. Ako ich nadbytok, tak aj ich nedostatok, môžu byť ohrozením pre naše srdce.
nedeľa, 05. máj 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 6:9-15
Dĺžka: 47 minút
Ako sa modlia nasledovníci Ježiša? So zdvihnutou hlavou ku svojmu nebeskému Otcovi a s otvorenými rukami ku svojmu núdznemu blížnemu.
nedeľa, 28. apríl 2024
Kazateľ: Ján Henžel
Oddiel: Evanjelium podľa Lukáša 20:1-19
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 42 minút
Židovskí učitelia spochybňovali Ježišovu autoritu. On ju odôvodnil podobenstvom o nájomných vinohradníkoch. Ani my nie sme vlastníkmi, ale nájomníkmi, a preto sa budeme zodpovedať Vlastníkovi.
nedeľa, 21. apríl 2024
Kazateľ: Miroslav Balala
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 6:1-18
Dĺžka: 51 minút
O akú slávu nám ide? Ježiš v tejto časti kázni na vrchu hovorí o spravodlivých činoch: dávaní, modlitbe a pôste a ide pri nich až do hĺbky srdca svojich poslucháčov. Skúmajme teda, prečo a ako môžeme žiariť vo svete bez očakávania ľudskej pochvaly, ale s túžbou, aby bol oslávený náš nebeský Otec.
nedeľa, 14. apríl 2024
Kazateľ: Graham Baynon
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:38-48
Dĺžka: 31 minút
Splývate s okolím, alebo vyzeráte inak? Ježiš nás vyzýva, aby sme "vytŕčali", aby sme boli svetlom sveta. Ľudia budú priťahovaní, uvidia niečo iné. Možno to nepochopia. Možno si budú myslieť, že ste čudní. To by bolo dobré. Pretože ste ako Ježiš.
nedeľa, 07. apríl 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:33-37
Dĺžka: 27 minút
Predstav si, keby všetci ľudia na svete jeden deň hovorili pravdu. Ako by vyzerala predvolebná diskusia bez klamstiev, kde kandidáti hovoria pravdu a či si naozaj myslia. Ako by vyzeralo randenie bez faloše a pretvárok? Alebo poistné podmienky bez skrytých "háčikov" a prekvapení? Nebol by život v takom svete lepší? Jednoduchší? Vo svojej najznámejšej kázni Ježiš opisuje obyvateľov nebeského kráľovstva a konkrétne to, ako majú byť známi svojou pravdivou a spoľahlivou rečou, a aj takto reprezentovať a odzrkadľovať svojho veľkého Kráľa.
nedeľa, 31. marec 2024
Oddiel: Izaiáš 25:1-10
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 30 minút
Nie je nič horšie, ako prísť na hostinu najedený. Na hostine je hlad taký zvláštny pomocník, bez ktorého si asi sotva užijeme aj to najlepšie jedlo, ktoré nám predostrú. Hlad musí predchádzať hostine. To platí aj o tom našom duchovnom hlade a o veľkonočnej hostine, ktorú Boh pred nás predostiera. V knihe proroka Izaiáša počujeme slová o budúcej záchrane, ktorá príde cez hostinu spolu sa tak dnes pozrieme, ako Boh aj cez túto Veľkú noc môže nasýtiť hlad nášho života.
nedeľa, 24. marec 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 21:1-10 & Prvá kniha kráľov 1
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 37 minút
Palmová, alebo tiež aj Kvetná, nedeľa. Nedeľa pred Veľkou nocou, počas ktorej Ježiš slávnostne vstúpil do Jeruzalema, a dal tak do pohybu sled udalostí, ktoré viedli ku krížu Veľkého Piatku. Ježiš však nebol prvým kráľom, ktorý prišiel do Jeruzalema na oslici. Naopak, Ježiš tu napodobňuje – a napokon prevyšuje – odveké očakávania prorokov a Božieho ľudu.
nedeľa, 17. marec 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:27-32
Dĺžka: 32 minút
Najlepšia cirkev je taká, ktorá je plná bezočivých ľudí, čo majú ľavé ruky. Kiež by práve taký bol náš zbor: celý ľavý. A bezočivý. Lebo tak nejak si Ježiš predstavuje svojich verných nasledovníkov: ľudí, ktorým chýbajú pravé ruky a jedno oko. Pretože to sú ľudia, ktorí berú čistotu a vernosť smrteľne vážne.
nedeľa, 10. marec 2024
Kazateľ: Dominik Svitel
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:21-26
Dĺžka: 28 minút
S Ježišovým príchodom sa priblížilo aj jeho kráľovstvo. Ježiš hovorí že keď ho chceme uctievať a zažívať jeho kráľovstvo, potrebujeme byť zmierení nielen s Bohom ale aj s bratom.
nedeľa, 03. marec 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:17-20
Dĺžka: 30 minút
Akým zákonom sa vo svojom živote riadiš? V dnešnej kázni budeme hovoriť o zákone, podľa ktorého sa žije v kráľovstve, ktoré Ježiš ohlasoval a priniesol. Uvidíme, podľa akého vnútorného zákona funguje toto kráľovstvo.
nedeľa, 25. február 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:13-16
Dĺžka: 32 minút
Dobré jedlo musí dobre chutiť, aj dobre vyzerať. Jedno bez druhého nestačí. Jedno bez druhého je vlastne celkom zbytočné! Keď sa Ježiš snažil svojim nasledovníkom vysvetliť, ako má vyzerať jeho kráľovstvo, ktoré prišiel ohlasovať, a ktoré prinášal – tak ho opísal cez naše zmysly: cez chuť a zrak. Dnes v Matúšom evanjeliu uvidíme to, ako má chutiť a vyzerať život, ktorý odráža túto dobrú správu, toto evanjelium, o kráľovstve, ktoré Ježiš ohlasuje.
nedeľa, 18. február 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:3-12
Dĺžka: 29 minút
Hneď v úvode Ježišovho manifestu o nebeskom kráľovstve čítame o tom, pre koho je toto kráľovstvo – kto môže byť jeho občanom, kto je pozvaný doň vstúpiť? Vidíme, že to nie sú žiadni uhladení ľudia, z ktorých srší sebavedomie. Akoby Ježiš vlastne hovoril, že táto nová spoločnosť nie je pre tých najlepších, pre smotánku, najvyššie kruhy spoločnosti, ale pre tých najslabších, pre niktošov, pre tých na samom spodku spoločnosti. A to je dobrá správa pre teba aj mňa – pretože to znamená, že snáď je v Ježišovom kráľovstve miesto aj pre nás.
nedeľa, 11. február 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:1-1:2
Dĺžka: 41 minút
Čo tá vidina dobrého, za ktorou sa náhliš? Ako by vyzeral dobrý život podľa teba? V tejto novej série kázní sa budeme pozerať na Ježišovu predstavu o dobrom živote. O živote, ktorý on sám prináša do nášho sveta a do našich životov. Budeme sa spoločne ponárať do 3 kapitol z Matúšovho evanjelia, ktoré sú taktiež známe ako aj „Kázeň na vrchu“. Jedná sa snáď o najznámejšiu kázeň na svete, ktorej časti sú známe aj tým najnenáboženským ľuďom. Ako teda vyzerá Ježišova predstava o dobrom živote?
nedeľa, 28. január 2024
Kazateľ: Jozef Ban St.
Oddiel: Genezis 23:10
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 28 minút
nedeľa, 21. január 2024
Kazateľ: Dominik Svitel
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 6:19-34
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 33 minút
Ustarostenosťou si nepredĺžime život. Ale vierou v Krista si ho zachránime.
nedeľa, 14. január 2024
Kazateľ: Miroslav Balala
Oddiel: Žalmy 96
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 39 minút
Započúvajme sa do Žalmu 96, ktorý je radostnou oslavnou piesňou. Jeho autor povoláva boží ľud, všetky národy aj celú zem k oslave Boha a ohlasovaniu jeho spásy. Aký je dôvod na oslavu a ohlasovanie? Spoznávanie toho, kým Boh je a ako sa prejavil. Boh je slávny stvoriteľ, skutočný kráľ a spravodlivý sudca. Pozrime sa naňho a premýšľajme nad tým, či sa pridáme k tejto oslave ak k čomu nás vedie.
nedeľa, 07. január 2024
Kazateľ: Bohuš Vasiľ
Oddiel: Ozeáš 8
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 39 minút
Je nebezpečné žiť v ilúziach o tom, že sa zachránime skrze modly, ľudí či náboženstvo. Preto Boh vo svojej milosti a láske prichádza a zobúdza nás z nášho života v ilúziach. Robil to histórií Izraela a robí to svojím evanjelium aj dnes.
nedeľa, 10. december 2023
Kazateľ: Dávid Spodniak
Oddiel: Izaiáš 40:1-11
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 29 minút
Pripravme sa, lebo do sveta zármutku prichádza mocný a nežný Boh
nedeľa, 03. december 2023
Oddiel: Žalmy 131 & Druhá Samuelova kniha 24:1-8
Dĺžka: 32 minút
Paradoxom komerčných Vianoc je, že „sviatkom pokoja“ predchádza jedno z najnepokojnejších období roka. Mať v dnešnej dobe pokojné Vianoce je ako keby sme sa snažili meditovať na centrifúge na Jarmoku. Je vôbec teda možné v takomto kolotoči prežívať vo svojom vnútri – vo svojej duši, v našom srdci – je tam možné nájsť pokoj? Dá sa to? Alebo by sme sa mali jednoducho zmieriť s tým, že sme prišli o tzv. „sviatky pokoja“? Kráľ Dávid nám v Žalme 131 ukazuje cestu ku pokoju pre našu dušu.
nedeľa, 26. november 2023
Oddiel: Žalmy 130
Dĺžka: 31 minút
Tento Advent budeme všetci pútnikmi – ale kam putujeme? Niektorí sa uspokoja s pár dňami voľna, s novými hračkami, možno s fajn lyžovačkou niekde uprostred. Ale bude nám to stačiť? Uspokojíme sa s tým? Čo čakáme, že nás čaká na konci Adventu, na vrchole Vianoc? Prijmime pozvanie Pútnika zo Žalmu 130 a čakajme spoločne na Boha, u ktorého je odpustenie, milosť a plné vykúpenie, ako pre nás, tak aj pre celý svet.
nedeľa, 19. november 2023
Kazateľ: Miroslav Balala
Oddiel: Žalmy 10
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 33 minút
Prečo sa zdá, že Boh je ďaleko, keď trpíme? To je otázka, ktorá sa nesie Žalmom 10. Nie je to však len úprimné volanie v trápení, ale prináša perspektívu pre tých z nás, ktorí sú zmietaní vlnami utrpenia. Dávid v Žalme vyjadruje svoju nádej. Verí, že Boh je blízky kráľ a že prinesie záchranu a východisko z utrpenia. Verí, že Boh vidí trápenie a žiaľ a berie to do svojich rúk.