Marek Tomašovič

Kazateľ zboru CB Trnava

Najnovšie kázne tohto kazateľa:
nedeľa, 03. december 2023
Oddiel: Žalmy 131 & Druhá Samuelova kniha 24:1-8
Dĺžka: 32 minút
Paradoxom komerčných Vianoc je, že „sviatkom pokoja“ predchádza jedno z najnepokojnejších období roka. Mať v dnešnej dobe pokojné Vianoce je ako keby sme sa snažili meditovať na centrifúge na Jarmoku. Je vôbec teda možné v takomto kolotoči prežívať vo svojom vnútri – vo svojej duši, v našom srdci – je tam možné nájsť pokoj? Dá sa to? Alebo by sme sa mali jednoducho zmieriť s tým, že sme prišli o tzv. „sviatky pokoja“? Kráľ Dávid nám v Žalme 131 ukazuje cestu ku pokoju pre našu dušu.
nedeľa, 26. november 2023
Oddiel: Žalmy 130
Dĺžka: 31 minút
Tento Advent budeme všetci pútnikmi – ale kam putujeme? Niektorí sa uspokoja s pár dňami voľna, s novými hračkami, možno s fajn lyžovačkou niekde uprostred. Ale bude nám to stačiť? Uspokojíme sa s tým? Čo čakáme, že nás čaká na konci Adventu, na vrchole Vianoc? Prijmime pozvanie Pútnika zo Žalmu 130 a čakajme spoločne na Boha, u ktorého je odpustenie, milosť a plné vykúpenie, ako pre nás, tak aj pre celý svet.
nedeľa, 08. október 2023
Oddiel: Jakubov list 5:13-20
Dĺžka: 38 minút
V závere svojho listu nás Jakub volá ku niečomu možno až nečakanému. Chce, aby sme sa my, rozpoltení, – ešte stále bojujúci o celistvé srdce – stali Božím nástrojom sceľovania. Aby sa rozpoltenci nielen scelili, ale sami sa stali sceľovačmi.
nedeľa, 01. október 2023
Oddiel: Jakubov list 5:7-12
Dĺžka: 34 minút
V ambulancii doktora Jakuba potrebujeme trpezlivosť a vytrvalosť. Prichádzame k nemu na vyšetrenie a najradšej by sme dostali nejaký liečik, tabletku alebo sirupček, vďaka ktorému budeme okamžite vyliečení z našej choroby rozpolteného srdca. Lenže jeho predpísaná liečba si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť.
nedeľa, 24. september 2023
Oddiel: Jakubov list
Dĺžka: 31 minút
Čas a peniaze – to sú dve veci, ktorých sa Jakub dnes dotýka. Dve veľmi citlivé veci. Ale ako správny lekár, len preto, že nás niečo na dotyk bolí neznamená, že to nechá tak. Práve naopak, o to viac sa na to pozrie. A tak Jakub nachádza našu rozpoltenosť v našich kalendároch a v našich peňaženkách. Konfrontuje nás s pýchou, ktorá sa do nich poľahky vkráda a volá nás ku celistvému životu v pokore.
nedeľa, 17. september 2023
Oddiel: Jakubov list 1:1-4:13
Dĺžka: 38 minút
V tejto kázeň v podstate z rýchlika preletíme skoro celé 4 kapitoly Jakuba. Ak vás niečo na tejto ceste rýchlovlakom zaujme, tak na našej webstránke nájdete nahrávky všetkých kázni z tejto série. Môžete sa k tomu neskôr vrátiť, vystúpiť z rýchlika a pomalším osobáčikom sa poobzerať a ísť hlbšie – v opačnom prípade toto bude pre vás dobrý intro-rýchlik do Jakuba. Držte si klobúky.
nedeľa, 10. september 2023
Oddiel: Skutky apoštolov 2:22-37
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 29 minút
V prvej kresťanskej kázni, ktorá zaznela z úst apoštola Petra na Letnice vidíme zvesť o tom, čo Boh robil, ako na to ľudia zareagovali, a napokon, čo Boh s tým spravil. No na záver tej kázne – ako každej onej – pred každým jedným z nás stojí otázka: "Čo s tým teraz spravím ja?"
nedeľa, 23. júl 2023
Oddiel: Jakubov list 4:1-12
Dĺžka: 41 minút
Dr. Jakub nám ukazuje, čo bude s nami, ak svoju chorobu "dvojdušnosti", chorobu dvoch sŕdc, nebudeme liečiť. Kam sa až všade rozrastie a kde všade vo svojom živote nájdeme jej metastázy?
nedeľa, 09. júl 2023
Oddiel: Jakubov list 3:13-18
Dĺžka: 32 minút
Za lekármi ideme preto, lebo sú odborníkmi a majú niečo, čo my nie: roky a roky vzdelávania sa, a roky a roky praxe. Majú nielen informácie, ale predovšetkým múdrosť – vedia ako tie informácie aplikovať. Telo lebo nie je len komplikovaná mašinka, ale komplexné veľdielo, v ktorom všetko so všetkým súvisí. Múdrosť však potrebujú len lekári v ambulancii, ale aj my vo svojom živote. Náš život tiež nie je len komplikovanou mašinkou, ale komplexným dielom, v ktorom všetko so všetkým súvisí. Podľa akej múdrosti sa vo svete orientujeme a rozhodujeme? To budeme dnes skúmať v liste Jakuba, kde vidíme, že v podstate sú len dva druhy múdrosti: zhora a zdola.
nedeľa, 25. jún 2023
Oddiel: Jakubov list 3:1-12
Dĺžka: 32 minút
Dnes Dr. Jakub berie do rúk drevenú paličku a chce, aby sme vyplazili jazyk a povedali jedno veľké „aaaaaaa“. Ide sa pozrieť na náš jazyk a naše slová, pretože dobrý lekár veľa toho dokáže zistiť z jedného pohľadu do našich otvorených úst.
nedeľa, 11. jún 2023
Oddiel: Jakubov list 2:1-13
Dĺžka: 35 minút
Dr. Jakub nám ukazuje, ako to vyzerá, keď sa rozpoltenosť začne prejavovať medzi nami v Cirkvi. Jedným z prejavov tejto choroby našej duše je, že začneme uprednostňovať – medzi sebou, aj medzi Božím slovom.
nedeľa, 28. máj 2023
Oddiel: Jakubov list 1:2-15
Dĺžka: 34 minút
Ak sme sa minulý týždeň osmelili prísť do čakárne a ostýchavo vstúpiť do ambulancie Dr. Jakuba, jedného z popredných kardiológov Biblie, tak dnes nás čaká jeho prvý diagnostický test, ktorý odhalí mieru našej rozpoltenosti. A tým testom sú skúšky. Pretože práve uprostred našich skúšok sa ukazuje, čo je naozaj v nás. Tlak skúšok je záťažovým testom našej viery a odhalí akékoľvek pukliny a rozpoltenosti, ktoré v nás sú. A preto tam Dr. Jakub aj začína našu liečbu.
nedeľa, 21. máj 2023
Oddiel: Jakubov list 1:1
Dĺžka: 42 minút
Vitajte v ambulancii jedného z najlepších kardiológov. Vaša diagnóza je vážna, ale tento doktor vás má príliš rád na to, aby bol ticho. Ale spolu s tvrdými správami o chorobe, vám zároveň ponúka aj nádej – zhojený a scelený život je možný. Existuje liek na našu chorobu.
nedeľa, 09. apríl 2023
Oddiel: Jonáš 1:1-2:11
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 32 minút
V toto Veľkonočné ráno sa pozrieme na jeden príbeh v Starej zmluve, cez ktorý uvidíme záchranu, ktorá je pevná a istá bez ohľadu na to, čo nás zaskočí – aj keby to mala byť samotná smrť!
nedeľa, 02. apríl 2023
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 28:16-20
Dĺžka: 39 minút
Ak naše životy sú naplnené Božou prítomnosťou, ktorá sa prelieva do našich vzťahov, postupne, kúsok po kúsku, Božia prítomnosť začne napĺňať celé naše mesto. To je túžbou Zboru Cirkvi bratskej *v Trnave*, aby aj skrze nás Božia prítomnosť napĺňala celú Trnavu. Ako? Tým, keď učeníci Ježiša budú získavať učeníkov Ježiša.
nedeľa, 12. marec 2023
Oddiel: Zjavenie Jána 21:1-5
Dĺžka: 37 minút
Trajektóriou ľudstva je ísť stále viac a viac na východ od Edenu. Stále viac a viac sa vzďaľovať Bohu. Ak niekedy cítiš, že tento svet nie je tvojím domov; ak cítiš vo svojich kostiach či srdci, že toto nie je svet, pre ktorý si bola stvorená, tak máš pravdu. Nie je. Vektor života každého z nás ukazuje preč od Boha, smerom na východ od Edenu. Sme na úteku... Tou skľučujúcou otázkou je, či to ešte niekedy bude inak? To je vlastne hlavná zápletka Biblie: Môžu svätý Boh a hriešny človek opäť spolu žiť? Budú ešte niekedy milujúci Boh a rebelujúci človek zase spolu?
nedeľa, 19. február 2023
Oddiel: Zjavenie Jána 21:22-22:5
Dĺžka: 40 minút
Žijeme si svoje životy vo svojom meste, ideme ďalej svojimi dňami a ani na chvíľu sa nezamyslíme, či toto všetko je naozaj všetko. Alebo je tu viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať? Kresťanská viera hovorí, že je – a volá nás, aby sme zanechali svoje koláčiky z blata a vymenili ich za skutočnú božskú hostinu. Pokračujeme v našej sérii o vízii zboru CB Trnava.
nedeľa, 12. február 2023
Oddiel: Evanjelium podľa Jána 19:10-16
Dĺžka: 36 minút
Kráľovské mesto a Malý Rím – to je Trnava v skratke. Bez týchto dvoch slov vo vízii nášho zboru (Malý Rím) by túto víziu a opis mohol použiť ktokoľvek a kdekoľvek. Lenže my nechceme byť ktokoľvek a kdekoľvek. Chceme byť živým kresťanským spoločenstvom práve v tomto našom meste! Dnes sa budeme práve nad týmto zamýšľať – aké je naše mesto a aké je naše miesto v ňom.
nedeľa, 05. február 2023
Oddiel: List Filipanom 2:12-14
Dĺžka: 34 minút
Po predchádzajúcej kázni by sa mohlo zdať, že teraz máme mať len zalomené ruky a čakať – veď hriešnosti sa nezbavíme a svätosť nedosiahneme. Nejako len prežiť, nejako to dožiť. Ale mýlili by sme sa. Preto po tejto fráze „omilostení hriešnici“ v našej vízií nasleduje to, že toto spoločenstvo omilostených hriešnikov je NA CESTE. Čo všetko sa skrýva za tým opisom? Keď je človek na ceste, tak už nie je tam, kde bol, ale zároveň ešte stále nie je tam, kam ide. Už, ale ešte nie. A práve tomuto miestu v pohybe sa dnes pokúsime lepšie porozumieť.
nedeľa, 29. január 2023
Oddiel: Prvý Jánov list 1:5-2:2
Dĺžka: 33 minút
„Omilostení hriešnici“ – Keď sme o tejto vízii hovorili na stretnutí členov nášho zboru, tak práve nad touto frázou vznikla polemika. Naozaj sa chceme práve takto označiť? V tom jeden z členov zboru povedal: „Podľa mňa to má riadnu guráž, ak si nejaká Cirkev dá hneď do svojho popisu, že je hriešna – hlavne keď sa Cirkev dnes zvykne často tváriť sväto a bezchybne.“ A tak sme si povedali, že to tam na just dáme! Lebo toto slovné spojenie „omilostení hriešnici,“ je silným koncentrátom evanjelia. To, čo tým (ne)myslíme, o tom je táto kázeň.
nedeľa, 22. január 2023
Oddiel: List Hebrejom 10:24-25
Dĺžka: 35 minút
Aké zámery má Boh s týmto mladým a malým zborom v tomto našom meste? Dnes začíname novú sériu kázní, ktorá sa volá „Kto sme?“ Nad otvoreným Božím slovom budeme spolu rozmýšľať nad tým, prečo a ku čomu Boh volá tento mladý a malý zborček. Našu víziu začíname tým, že „Sme spoločenstvo...“ Ale akým spoločenstvom chceme byť? Čím má byť charakteristické? To nás dnes bude učiť list Hebrejom. Vízia zboru CB Trnava: Sme spoločenstvo omilostených hriešnikov na ceste z Malého Ríma do Nového Jeruzalema. Túžime, aby Božia prítomnosť napĺňala naše životy, vzťahy, a aj skrze nás celú Trnavu.
nedeľa, 25. december 2022
Oddiel: Evanjelium podľa Jána 1:29-34
Dĺžka: 27 minút
Ján Krstiteľ nám chce niečo ukázať. V tom celom texte je len jedno jediné sloveso v rozkazovacom spôsobe – „Hľa!“ Ján chce uchopiť našu pozornosť, chce aby sa naše očné buľvy obrátili smerom, ktorým ukazuje jeho prst. Čo nám chce tak veľmi nástojčivo ukázať? – To, kým je tento Ježiš.
nedeľa, 11. december 2022
Oddiel: Evanjelium podľa Jána 1:14-18
Dĺžka: 37 minút
Ako by ste opísali Boha? Keď sa ťa tvoj syn opýta: „Tati, ako vyzerá Boh?“, alebo keď sa ťa dcéra opýta: „Mami, aký je Boh?“, akú odpoveď dáš? Alebo keď ti tvoj kolega v práci povie: „To akože fakt veríš v Boha, ktorého si nikdy nevidel?“ Možno niekto z tvojej rodiny počas Vianoc nadhodí: „Povedz mi viac o tom Bohu, v ktorého veríš...“ – ako by si ho opísal? Ako by si im ho predstavil, vykreslil pred očami?
nedeľa, 04. december 2022
Oddiel: Evanjelium podľa Jána 1:9-13
Dĺžka: 30 minút
Pokračujeme v adventnej sérii "Svetlo Vianoc". Naposledy sme skončili tým, že Svetlo prichádza. Dnes sa pozrieme na to, ako naň zareagujeme. Sú v podstate len dve možnosti: buď sa pred ním skryjeme a zavrieme si oči, alebo ho prijmeme a vstúpime do jeho svetla. Čo však v tomto Svetle uvidíme? Čo nájdeme, keď Boh „zažne svetlo“ v našom srdci? Ku čomu nás volá?
nedeľa, 27. november 2022
Oddiel: Evanjelium podľa Jána 1:1-9
Dĺžka: 28 minút
Ježišov príchod nebol náhly a bez ohlásenia. Každá stránka Starej zmluvy predpovedala jeho príchod. A len tí, ktorí vedeli, že žijú v tme, ho spoznali, keď ho uvideli. Keď do ich tmavého sveta zasvietilo jeho svetlo života. Počas tohtoročného adventného obdobia a Vianoc budeme spolu v evanjeliu podľa Jána obdivovať to pravé Svetlo Vianoc – lebo v narodení Ježiša Krista do nášho tmavého sveta nám zasvietilo Božie svetlo nádeje a záchrany. Do nášho tmavého sveta zasvietilo svetlo jeho Slova.