Marek Tomašovič

Kazateľ zboru CB Trnava

Najnovšie kázne tohto kazateľa:
nedeľa, 09. jún 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 7:12-23
Dĺžka: 34 minút
Ježiš toho už povedal veľa, otázkou však je, čo s tým spravíme my. Ako zareagujeme na jeho slová? Keď zostúpime dole z vrchu, na ktorom sme počuli túto jeho kázeň, čelíme otázke: ktorým smerom sa vydáme?
nedeľa, 02. jún 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 7:7-11
Dĺžka: 32 minút
Predstav si, že by Aladinova čarovná lampa bola skutočná – pošúchaš ju a džin ti splní akékoľvek tvoje prianie. O čokoľvek ho poprosíš, to dostaneš. Ako by vyzeral tvoj život? Aké by to bolo, keby sa ti všetko splnilo? Na prvý pohľad sa môže zdať, že také niečo hovorí aj Ježiš svojim učeníkom: „Proste a dostanete, hľadajte a nájdete, klopte a otvorí sa vám.“ Žiadne podmienky, žiadne pravidlá. Na prvé počutie to znie lákavo, ale aj falošne. Vieme však, že svet tak nefunguje. Tak ako to teda Ježiš myslel s vytrvalosťou v modlitbe?
nedeľa, 12. máj 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 6:19-34
Dĺžka: 41 minút
Či sme finančne zahojení, alebo trieme núdzu, nikto z nás nie je v bezpečí pred peniazmi. Ako ich nadbytok, tak aj ich nedostatok, môžu byť ohrozením pre naše srdce.
nedeľa, 05. máj 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 6:9-15
Dĺžka: 47 minút
Ako sa modlia nasledovníci Ježiša? So zdvihnutou hlavou ku svojmu nebeskému Otcovi a s otvorenými rukami ku svojmu núdznemu blížnemu.
nedeľa, 07. apríl 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:33-37
Dĺžka: 27 minút
Predstav si, keby všetci ľudia na svete jeden deň hovorili pravdu. Ako by vyzerala predvolebná diskusia bez klamstiev, kde kandidáti hovoria pravdu a či si naozaj myslia. Ako by vyzeralo randenie bez faloše a pretvárok? Alebo poistné podmienky bez skrytých "háčikov" a prekvapení? Nebol by život v takom svete lepší? Jednoduchší? Vo svojej najznámejšej kázni Ježiš opisuje obyvateľov nebeského kráľovstva a konkrétne to, ako majú byť známi svojou pravdivou a spoľahlivou rečou, a aj takto reprezentovať a odzrkadľovať svojho veľkého Kráľa.
nedeľa, 31. marec 2024
Oddiel: Izaiáš 25:1-10
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 30 minút
Nie je nič horšie, ako prísť na hostinu najedený. Na hostine je hlad taký zvláštny pomocník, bez ktorého si asi sotva užijeme aj to najlepšie jedlo, ktoré nám predostrú. Hlad musí predchádzať hostine. To platí aj o tom našom duchovnom hlade a o veľkonočnej hostine, ktorú Boh pred nás predostiera. V knihe proroka Izaiáša počujeme slová o budúcej záchrane, ktorá príde cez hostinu spolu sa tak dnes pozrieme, ako Boh aj cez túto Veľkú noc môže nasýtiť hlad nášho života.
nedeľa, 24. marec 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 21:1-10 & Prvá kniha kráľov 1
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 37 minút
Palmová, alebo tiež aj Kvetná, nedeľa. Nedeľa pred Veľkou nocou, počas ktorej Ježiš slávnostne vstúpil do Jeruzalema, a dal tak do pohybu sled udalostí, ktoré viedli ku krížu Veľkého Piatku. Ježiš však nebol prvým kráľom, ktorý prišiel do Jeruzalema na oslici. Naopak, Ježiš tu napodobňuje – a napokon prevyšuje – odveké očakávania prorokov a Božieho ľudu.
nedeľa, 17. marec 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:27-32
Dĺžka: 32 minút
Najlepšia cirkev je taká, ktorá je plná bezočivých ľudí, čo majú ľavé ruky. Kiež by práve taký bol náš zbor: celý ľavý. A bezočivý. Lebo tak nejak si Ježiš predstavuje svojich verných nasledovníkov: ľudí, ktorým chýbajú pravé ruky a jedno oko. Pretože to sú ľudia, ktorí berú čistotu a vernosť smrteľne vážne.
nedeľa, 03. marec 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:17-20
Dĺžka: 30 minút
Akým zákonom sa vo svojom živote riadiš? V dnešnej kázni budeme hovoriť o zákone, podľa ktorého sa žije v kráľovstve, ktoré Ježiš ohlasoval a priniesol. Uvidíme, podľa akého vnútorného zákona funguje toto kráľovstvo.
nedeľa, 25. február 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:13-16
Dĺžka: 32 minút
Dobré jedlo musí dobre chutiť, aj dobre vyzerať. Jedno bez druhého nestačí. Jedno bez druhého je vlastne celkom zbytočné! Keď sa Ježiš snažil svojim nasledovníkom vysvetliť, ako má vyzerať jeho kráľovstvo, ktoré prišiel ohlasovať, a ktoré prinášal – tak ho opísal cez naše zmysly: cez chuť a zrak. Dnes v Matúšom evanjeliu uvidíme to, ako má chutiť a vyzerať život, ktorý odráža túto dobrú správu, toto evanjelium, o kráľovstve, ktoré Ježiš ohlasuje.
nedeľa, 18. február 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:3-12
Dĺžka: 29 minút
Hneď v úvode Ježišovho manifestu o nebeskom kráľovstve čítame o tom, pre koho je toto kráľovstvo – kto môže byť jeho občanom, kto je pozvaný doň vstúpiť? Vidíme, že to nie sú žiadni uhladení ľudia, z ktorých srší sebavedomie. Akoby Ježiš vlastne hovoril, že táto nová spoločnosť nie je pre tých najlepších, pre smotánku, najvyššie kruhy spoločnosti, ale pre tých najslabších, pre niktošov, pre tých na samom spodku spoločnosti. A to je dobrá správa pre teba aj mňa – pretože to znamená, že snáď je v Ježišovom kráľovstve miesto aj pre nás.
nedeľa, 11. február 2024
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 5:1-1:2
Dĺžka: 41 minút
Čo tá vidina dobrého, za ktorou sa náhliš? Ako by vyzeral dobrý život podľa teba? V tejto novej série kázní sa budeme pozerať na Ježišovu predstavu o dobrom živote. O živote, ktorý on sám prináša do nášho sveta a do našich životov. Budeme sa spoločne ponárať do 3 kapitol z Matúšovho evanjelia, ktoré sú taktiež známe ako aj „Kázeň na vrchu“. Jedná sa snáď o najznámejšiu kázeň na svete, ktorej časti sú známe aj tým najnenáboženským ľuďom. Ako teda vyzerá Ježišova predstava o dobrom živote?
nedeľa, 03. december 2023
Oddiel: Žalmy 131 & Druhá Samuelova kniha 24:1-8
Dĺžka: 32 minút
Paradoxom komerčných Vianoc je, že „sviatkom pokoja“ predchádza jedno z najnepokojnejších období roka. Mať v dnešnej dobe pokojné Vianoce je ako keby sme sa snažili meditovať na centrifúge na Jarmoku. Je vôbec teda možné v takomto kolotoči prežívať vo svojom vnútri – vo svojej duši, v našom srdci – je tam možné nájsť pokoj? Dá sa to? Alebo by sme sa mali jednoducho zmieriť s tým, že sme prišli o tzv. „sviatky pokoja“? Kráľ Dávid nám v Žalme 131 ukazuje cestu ku pokoju pre našu dušu.
nedeľa, 26. november 2023
Oddiel: Žalmy 130
Dĺžka: 31 minút
Tento Advent budeme všetci pútnikmi – ale kam putujeme? Niektorí sa uspokoja s pár dňami voľna, s novými hračkami, možno s fajn lyžovačkou niekde uprostred. Ale bude nám to stačiť? Uspokojíme sa s tým? Čo čakáme, že nás čaká na konci Adventu, na vrchole Vianoc? Prijmime pozvanie Pútnika zo Žalmu 130 a čakajme spoločne na Boha, u ktorého je odpustenie, milosť a plné vykúpenie, ako pre nás, tak aj pre celý svet.
nedeľa, 08. október 2023
Oddiel: Jakubov list 5:13-20
Dĺžka: 38 minút
V závere svojho listu nás Jakub volá ku niečomu možno až nečakanému. Chce, aby sme sa my, rozpoltení, – ešte stále bojujúci o celistvé srdce – stali Božím nástrojom sceľovania. Aby sa rozpoltenci nielen scelili, ale sami sa stali sceľovačmi.
nedeľa, 01. október 2023
Oddiel: Jakubov list 5:7-12
Dĺžka: 34 minút
V ambulancii doktora Jakuba potrebujeme trpezlivosť a vytrvalosť. Prichádzame k nemu na vyšetrenie a najradšej by sme dostali nejaký liečik, tabletku alebo sirupček, vďaka ktorému budeme okamžite vyliečení z našej choroby rozpolteného srdca. Lenže jeho predpísaná liečba si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť.
nedeľa, 24. september 2023
Oddiel: Jakubov list
Dĺžka: 31 minút
Čas a peniaze – to sú dve veci, ktorých sa Jakub dnes dotýka. Dve veľmi citlivé veci. Ale ako správny lekár, len preto, že nás niečo na dotyk bolí neznamená, že to nechá tak. Práve naopak, o to viac sa na to pozrie. A tak Jakub nachádza našu rozpoltenosť v našich kalendároch a v našich peňaženkách. Konfrontuje nás s pýchou, ktorá sa do nich poľahky vkráda a volá nás ku celistvému životu v pokore.
nedeľa, 17. september 2023
Oddiel: Jakubov list 1:1-4:13
Dĺžka: 38 minút
V tejto kázeň v podstate z rýchlika preletíme skoro celé 4 kapitoly Jakuba. Ak vás niečo na tejto ceste rýchlovlakom zaujme, tak na našej webstránke nájdete nahrávky všetkých kázni z tejto série. Môžete sa k tomu neskôr vrátiť, vystúpiť z rýchlika a pomalším osobáčikom sa poobzerať a ísť hlbšie – v opačnom prípade toto bude pre vás dobrý intro-rýchlik do Jakuba. Držte si klobúky.
nedeľa, 10. september 2023
Oddiel: Skutky apoštolov 2:22-37
Séria: Nezaradené
Dĺžka: 29 minút
V prvej kresťanskej kázni, ktorá zaznela z úst apoštola Petra na Letnice vidíme zvesť o tom, čo Boh robil, ako na to ľudia zareagovali, a napokon, čo Boh s tým spravil. No na záver tej kázne – ako každej onej – pred každým jedným z nás stojí otázka: "Čo s tým teraz spravím ja?"
nedeľa, 23. júl 2023
Oddiel: Jakubov list 4:1-12
Dĺžka: 41 minút
Dr. Jakub nám ukazuje, čo bude s nami, ak svoju chorobu "dvojdušnosti", chorobu dvoch sŕdc, nebudeme liečiť. Kam sa až všade rozrastie a kde všade vo svojom živote nájdeme jej metastázy?
nedeľa, 09. júl 2023
Oddiel: Jakubov list 3:13-18
Dĺžka: 32 minút
Za lekármi ideme preto, lebo sú odborníkmi a majú niečo, čo my nie: roky a roky vzdelávania sa, a roky a roky praxe. Majú nielen informácie, ale predovšetkým múdrosť – vedia ako tie informácie aplikovať. Telo lebo nie je len komplikovaná mašinka, ale komplexné veľdielo, v ktorom všetko so všetkým súvisí. Múdrosť však potrebujú len lekári v ambulancii, ale aj my vo svojom živote. Náš život tiež nie je len komplikovanou mašinkou, ale komplexným dielom, v ktorom všetko so všetkým súvisí. Podľa akej múdrosti sa vo svete orientujeme a rozhodujeme? To budeme dnes skúmať v liste Jakuba, kde vidíme, že v podstate sú len dva druhy múdrosti: zhora a zdola.
nedeľa, 25. jún 2023
Oddiel: Jakubov list 3:1-12
Dĺžka: 32 minút
Dnes Dr. Jakub berie do rúk drevenú paličku a chce, aby sme vyplazili jazyk a povedali jedno veľké „aaaaaaa“. Ide sa pozrieť na náš jazyk a naše slová, pretože dobrý lekár veľa toho dokáže zistiť z jedného pohľadu do našich otvorených úst.
nedeľa, 11. jún 2023
Oddiel: Jakubov list 2:1-13
Dĺžka: 35 minút
Dr. Jakub nám ukazuje, ako to vyzerá, keď sa rozpoltenosť začne prejavovať medzi nami v Cirkvi. Jedným z prejavov tejto choroby našej duše je, že začneme uprednostňovať – medzi sebou, aj medzi Božím slovom.
nedeľa, 28. máj 2023
Oddiel: Jakubov list 1:2-15
Dĺžka: 34 minút
Ak sme sa minulý týždeň osmelili prísť do čakárne a ostýchavo vstúpiť do ambulancie Dr. Jakuba, jedného z popredných kardiológov Biblie, tak dnes nás čaká jeho prvý diagnostický test, ktorý odhalí mieru našej rozpoltenosti. A tým testom sú skúšky. Pretože práve uprostred našich skúšok sa ukazuje, čo je naozaj v nás. Tlak skúšok je záťažovým testom našej viery a odhalí akékoľvek pukliny a rozpoltenosti, ktoré v nás sú. A preto tam Dr. Jakub aj začína našu liečbu.
nedeľa, 21. máj 2023
Oddiel: Jakubov list 1:1
Dĺžka: 42 minút
Vitajte v ambulancii jedného z najlepších kardiológov. Vaša diagnóza je vážna, ale tento doktor vás má príliš rád na to, aby bol ticho. Ale spolu s tvrdými správami o chorobe, vám zároveň ponúka aj nádej – zhojený a scelený život je možný. Existuje liek na našu chorobu.