Kázne v tejto sérií
nedeľa, 02. apríl 2023
Oddiel: Evanjelium podľa Matúša 28:16-20
Dĺžka: 39 minút
Ak naše životy sú naplnené Božou prítomnosťou, ktorá sa prelieva do našich vzťahov, postupne, kúsok po kúsku, Božia prítomnosť začne napĺňať celé naše mesto. To je túžbou Zboru Cirkvi bratskej *v Trnave*, aby aj skrze nás Božia prítomnosť napĺňala celú Trnavu. Ako? Tým, keď učeníci Ježiša budú získavať učeníkov Ježiša.
nedeľa, 26. marec 2023
Kazateľ: Dominik Svitel
Oddiel: Evanjelium podľa Jána 4:27-42
Dĺžka: 25 minút
Aká bude reakcia ženy, ktorá sa práve napila živej vody? Ide do mesta a svedčí ľuďom, ktorých pozná.
nedeľa, 19. marec 2023
Kazateľ: Miroslav Balala
Oddiel: Evanjelium podľa Jána 4:1-26
Dĺžka: 42 minút
Každý z nás sa rodí smädný. Voda, ktorou sa snažíme uhasiť svoj smäd, je pritom tak často slanou vodou, po ktorej sme ešte smädnejší. Poďme spolu ku studni, kde Ježiš hovorí o živej vode, po ktorej už nevysmädneme.
nedeľa, 12. marec 2023
Oddiel: Zjavenie Jána 21:1-5
Dĺžka: 37 minút
Trajektóriou ľudstva je ísť stále viac a viac na východ od Edenu. Stále viac a viac sa vzďaľovať Bohu. Ak niekedy cítiš, že tento svet nie je tvojím domov; ak cítiš vo svojich kostiach či srdci, že toto nie je svet, pre ktorý si bola stvorená, tak máš pravdu. Nie je. Vektor života každého z nás ukazuje preč od Boha, smerom na východ od Edenu. Sme na úteku... Tou skľučujúcou otázkou je, či to ešte niekedy bude inak? To je vlastne hlavná zápletka Biblie: Môžu svätý Boh a hriešny človek opäť spolu žiť? Budú ešte niekedy milujúci Boh a rebelujúci človek zase spolu?
nedeľa, 19. február 2023
Oddiel: Zjavenie Jána 21:22-22:5
Dĺžka: 40 minút
Žijeme si svoje životy vo svojom meste, ideme ďalej svojimi dňami a ani na chvíľu sa nezamyslíme, či toto všetko je naozaj všetko. Alebo je tu viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať? Kresťanská viera hovorí, že je – a volá nás, aby sme zanechali svoje koláčiky z blata a vymenili ich za skutočnú božskú hostinu. Pokračujeme v našej sérii o vízii zboru CB Trnava.
nedeľa, 12. február 2023
Oddiel: Evanjelium podľa Jána 19:10-16
Dĺžka: 36 minút
Kráľovské mesto a Malý Rím – to je Trnava v skratke. Bez týchto dvoch slov vo vízii nášho zboru (Malý Rím) by túto víziu a opis mohol použiť ktokoľvek a kdekoľvek. Lenže my nechceme byť ktokoľvek a kdekoľvek. Chceme byť živým kresťanským spoločenstvom práve v tomto našom meste! Dnes sa budeme práve nad týmto zamýšľať – aké je naše mesto a aké je naše miesto v ňom.
nedeľa, 05. február 2023
Oddiel: List Filipanom 2:12-14
Dĺžka: 34 minút
Po predchádzajúcej kázni by sa mohlo zdať, že teraz máme mať len zalomené ruky a čakať – veď hriešnosti sa nezbavíme a svätosť nedosiahneme. Nejako len prežiť, nejako to dožiť. Ale mýlili by sme sa. Preto po tejto fráze „omilostení hriešnici“ v našej vízií nasleduje to, že toto spoločenstvo omilostených hriešnikov je NA CESTE. Čo všetko sa skrýva za tým opisom? Keď je človek na ceste, tak už nie je tam, kde bol, ale zároveň ešte stále nie je tam, kam ide. Už, ale ešte nie. A práve tomuto miestu v pohybe sa dnes pokúsime lepšie porozumieť.
nedeľa, 29. január 2023
Oddiel: Prvý Jánov list 1:5-2:2
Dĺžka: 33 minút
„Omilostení hriešnici“ – Keď sme o tejto vízii hovorili na stretnutí členov nášho zboru, tak práve nad touto frázou vznikla polemika. Naozaj sa chceme práve takto označiť? V tom jeden z členov zboru povedal: „Podľa mňa to má riadnu guráž, ak si nejaká Cirkev dá hneď do svojho popisu, že je hriešna – hlavne keď sa Cirkev dnes zvykne často tváriť sväto a bezchybne.“ A tak sme si povedali, že to tam na just dáme! Lebo toto slovné spojenie „omilostení hriešnici,“ je silným koncentrátom evanjelia. To, čo tým (ne)myslíme, o tom je táto kázeň.
nedeľa, 22. január 2023
Oddiel: List Hebrejom 10:24-25
Dĺžka: 35 minút
Aké zámery má Boh s týmto mladým a malým zborom v tomto našom meste? Dnes začíname novú sériu kázní, ktorá sa volá „Kto sme?“ Nad otvoreným Božím slovom budeme spolu rozmýšľať nad tým, prečo a ku čomu Boh volá tento mladý a malý zborček. Našu víziu začíname tým, že „Sme spoločenstvo...“ Ale akým spoločenstvom chceme byť? Čím má byť charakteristické? To nás dnes bude učiť list Hebrejom. Vízia zboru CB Trnava: Sme spoločenstvo omilostených hriešnikov na ceste z Malého Ríma do Nového Jeruzalema. Túžime, aby Božia prítomnosť napĺňala naše životy, vzťahy, a aj skrze nás celú Trnavu.